Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Administracja Bidena przekazuje dosadną wiadomość Pakistanowi | Pakistan

Wyjaśnił to wysoki rangą urzędnik USA odwiedzający Islamabad Pakistan Że administracja Bidena zdegradowała stosunki dwustronne.

W przeddzień jej przybycia zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman użyła pistoletu wydarzenie publiczne w Bombaju Dosadne wyznaczenie nowych standardów w stosunkach amerykańsko-pakistańskich i podkreślenie, że nie będzie to równorzędne z głębokimi związkami Waszyngtonu z Indiami.

Sherman powiedział, że podróż do Islamabadu była „bardzo konkretnym i wąskim celem” Afganistan I talibowie.

„Nie widzimy siebie w budowaniu szerokich relacji z Pakistanem i nie jesteśmy zainteresowani powrotem do połączonych dni Indii i Pakistanu” – dodała. „To nie jest miejsce, w którym jesteśmy. To nie jest miejsce, w którym będziemy”.

Przyjęcie Shermana w Pakistanie następnego dnia było uroczyste. zaplanowane spotkanie z premierem, Imran Khan, nie doszło do skutku. Wysocy urzędnicy pakistańskiego rządu powiedzieli Guardianowi, że między dwoma krajami istnieje napięcie dyplomatyczne, które wymaga rozwiązania, a Khan był zły, że nie otrzymał jeszcze telefonu od Joe Bidena.

Ale minister informacji Fouad Chowdhury powiedział, że rozmowy z Shermanem poszły dobrze. „Myślę, że mówiła bardzo ciepło w Pakistanie i rozumiała punkt widzenia Pakistanu” – powiedział Chaudhry.

Biden przywiązuje wielką wagę do swoich osobistych relacji ze światowymi przywódcami i jego relacji Przemówienie z okazji zakończenia wycofania wojsk z Afganistanu 31 sierpnia prezydent zapowiedział, że nowy nacisk zostanie położony na dyplomację regionalną. W tym kontekście rezygnacja z kontaktu ma być niewątpliwym sygnałem niezadowolenia Waszyngtonu ze stanowiska Khana w sprawie Afganistanu.

Opis Khana Talibowie Chwyć łamanie więzów niewolnictwa. Stany Zjednoczone chcą, aby Pakistan zachował międzynarodową solidarność odmawiając uznania talibom, jednocześnie naciskając na prawa kobiet i inne demokratyczne zasady.

Zimne podejście było szokiem dla Islamabadu, który jest przyzwyczajony do swobodnej i osobistej relacji Trumpa z Khanem.

W niedawno ujawnionej notatce minister spraw zagranicznych Shah Mahmood Qureshi wezwał ambasadę Pakistanu w Waszyngtonie do zorganizowania rozmowy między Bidenem a Khanem.

READ  Wyniki wyborów śródokresowych – NA ŻYWO: Biden mówi, że House ma nadzieję „pozostać przy życiu”, gdy oczy zwrócą się na Nevadę i Arizonę

„Pomimo obecnej sytuacji w Afganistanie i kluczowej roli Pakistanu, niefortunnie jest, że Biały Dom pozostaje obojętny wobec pakistańskich przywódców”, napisano w liście, obwiniając go o „niedojrzałe zrozumienie personelu Białego Domu”.

„Oczekuje się zatem podjęcia odpowiednich środków, aby zapewnić podjęcie odpowiednich kroków dyplomatycznych w celu zapewnienia strategicznego znaczenia Pakistanu na wszystkich forach dyplomatycznych”.

Minister spraw zagranicznych upierał się, że list był fałszywy, ale oficjalne źródła podały, że to prawda.

W odpowiedzi na pytanie o brak prezydenckiego telefonu do Chana Biały Dom powiedział, że nie ma nic do dodania do niewiążących oświadczeń sekretarza prasowego: Jin Psaki, pod koniec września Kiedy powiedziała, że ​​„nie ma teraz czego oczekiwać”.

Pakistan od dawna jest oskarżany o prowadzenie podwójnej gry w wojnie z terroryzmem, z jednej strony rzekomy sojusznik w amerykańskiej „wojnie z terroryzmem”, a jednocześnie wspieranie i pielęgnowanie talibów, pozwalając im żyć i przegrupowywać się na pakistańskiej ziemi.

Cyril Almeida, felietonista i analityk, powiedział: „Od 11 września Stany Zjednoczone postrzegają Pakistan z perspektywy afgańskiej. Teraz, gdy Pakistan jest postrzegany jako wygrywający kolejną wojnę zastępczą przeciwko supermocarstwu w Afganistanie, supermocarstwo wydaje się nie mieć nastroju pozwolić wybaczyć lub zapomnieć.

Sprawa jest pilna dla Pakistanu, który jest Zainteresowany transgranicznymi przepływami pomocy humanitarnej i udaremnić całkowity upadek Afganistanu, który doprowadziłby do masowego, destabilizującego napływu uchodźców.

„Pakistan bardzo chce kontynuować przeszłość i pozwolić jej odejść, i chce poszerzyć swoje relacje i skupić się na gospodarce geograficznej, ale z perspektywy Waszyngtonu Afganistan będzie nadal dominował w swoich interesach w regionie w dającej się przewidzieć przyszłości”. powiedziała Elizabeth Threlkeld, dyrektor Programu Azji Południowej w Stimson Center.

Odkąd talibowie doszli do władzy w połowie sierpnia, Pakistan mówi publicznie o przyszłym uznaniu rządu talibów, który ma bliskie powiązania z potężną służbą wywiadu wojskowego Pakistanu, ISI.

READ  Najemnicy Wagnera muszą przysiąc wierność Rosji – Putinowi

W zeszłym tygodniu, w wywiadzie dla tureckiego państwa TRT World, Khan powiedział, że Stany Zjednoczone „prędzej czy później” będą musiały uznać rząd talibów w Afganistanie.

Wśród krajów zachodnich i dyplomatów panuje obawa, że ​​Pakistan może uznać nowy rząd talibów i podważyć międzynarodowe wysiłki wywierania nacisku na talibów, aby zapewnili gwarancje praw człowieka, bezpieczeństwa i wolności kobiet. Raport opublikowany przez pakistańską gazetę Dawn, powołujący się na źródła amerykańskie, stwierdził, że Stany Zjednoczone nie chcą, aby Pakistan uznał reżim talibów przed resztą społeczności międzynarodowej.

Almeida powiedział, że nie pomógł, ponieważ od czasu upadku rządu afgańskiego i przejęcia władzy przez talibów, Pakistan postrzegany jest jako traktowający świat poważnie sprawę grupy, a także publicznie oświadczający, że odgrywa rolę w tworzeniu nowego talibów rząd.

Zahid Hussain, autor The Unprofitable War: The Paradox of US-Pakistan Relations in the Shadow of Afganistan, powiedział, że stosunki są na najniższym poziomie w historii. „Nie ma nadziei, że relacje się poprawią, ponieważ sprawy nie zmierzają w kierunku konwergencji między tymi dwoma krajami. Dziś nie widzimy strategicznych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Pakistanem – to tylko relacja transakcyjna” – dodał.

W przeciwieństwie do administracji Trumpa, administracja Bidena była bardziej skoncentrowana na promowaniu demokracji i praw człowieka na całym świecie i wielu uważa, że ​​Biden w końcu wywrze nacisk na premiera Pakistanu w sprawie łamania praw człowieka i cenzury mediów. która stała się powszechna w Pakistanie.

Raport Departamentu Stanu USA opublikowany w 2021 r. zawierał szczegółowy i obciążający rozdział dotyczący naruszeń praw człowieka w Pakistanie. Rozdział przedstawiał ponurą sytuację w Pakistanie w kwestiach takich jak łamanie praw człowieka, tłumienie wolności słowa oraz marginalizacja kobiet i mniejszości w Pakistanie.

Jednak senator Mustafa Nawaz Khokhar, były przewodniczący Komisji Praw Człowieka Senatu Pakistanu, powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone „od dłuższego czasu milczą, jeśli chodzi o demokrację i łamanie praw człowieka”, administracja Bidena może odegrać kluczową rolę. Rola w rozliczaniu administracji Khana.

READ  Ukraina twierdzi, że Rosja przygotowuje się do „prowokacji” w największej elektrowni atomowej w Europie | wiadomości ze świata

„To może być szkodliwe dla Pakistanu” – powiedział Khokhar. Obecny reżim Khana jest znany z tłumienia wolności słowa i standardów demokratycznych. Wierzymy, że Biden bardzo ciężko zmierzy się z Pakistanem”.