Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Adam Bolton: Przebłysk nadziei i powody do radości na koniec 2022 roku |  Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Adam Bolton: Przebłysk nadziei i powody do radości na koniec 2022 roku | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Rok 2022 był trudnym rokiem, a Wielka Brytania często ucierpiała bardziej niż jej rówieśnicy z G7 – klubu najbogatszych demokracji na świecie.

Krwawy atak Rosji na Ukrainę Doprowadziło to do znacznego wzrostu kosztów energii.

na calym swiecie Kryzys kosztów życia Przyczyniła się do tego wysoka inflacja i stopy procentowe.

W Wielkiej Brytanii strajkują pracownicy sektora publicznego, którzy znajdują się pod silną presją.

Bezprecedensowa niestabilność polityczna w rządzącej Partii Konserwatywnej sprawiła, że ​​w tym samym roku było trzech różnych premierów.

Tymczasem miliardy z nas zmagają się z technologią cyfrową i łącznością. Niektórzy obawiają się, że media społecznościowe uniemożliwiają tradycyjną demokrację przedstawicielską, jednocześnie przekazując władzę autokratom i nieobliczalnym korporacjom. Komunikacja online zdecydowanie sprawiła, że ​​staliśmy się bardziej źli i mniej tolerancyjni wobec innych.

Światowa populacja przekroczyła osiem miliardów W tym roku presja egzystencjalna wywierana przez ludzkość na planecie Ziemia wzrośnie. Ekstremalne zjawiska pogodowe przypisywane globalnemu ociepleniu stają się coraz częstsze niż kiedykolwiek.

Na całym świecie pandemia COVID pochłonęła ponad sześć milionów istnień ludzkich i jeszcze się nie skończyła. W Chinach spodziewany jest kolejny milion zgonów, ponieważ Partia Komunistyczna odwraca swoją politykę wolną od COVID.

Wszystkie te kwestie razem wzięte składają się na ponury obraz życia w 2022 r., ale kiedy próbujemy sobie z nimi poradzić, pojawiają się przebłyski nadziei. Gdy wkraczamy w Nowy Rok, chcę rozwiać przygnębienie i podać kilka powodów do radości.

Nadzieja i jedność wyłaniają się z wojny na Ukrainie

obrazek:
Ukraińcy świętują wycofanie się Rosji z Chersoniu w listopadzie

Nikt nie powinien lekceważyć horroru wojny na Ukrainie, która pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich po obu stronach i nadal jest niszczona przez agresora z nowoczesnego kraju europejskiego. Przewaga Rosji pod względem wielkości może oznaczać, że Ukraina nigdy nie odzyska całego swojego terytorium.

Jednak dotychczasowy przebieg wojny zdezorientował wszystkich prezydenta Władimira Putina Obliczenia rozwiały marzenia innych dyktatorskich reżimów. Rosja nie wygrała w kilka dni.

Zachodnie demokracje nie okazały się słabe i skorumpowane. NATO nie jest w stanie „śmierci mózgowej”, jak kilka lat temu zażartował prezydent Emmanuel Macron. Jest jeszcze silniejszy, gdy Finlandia i Szwecja przystąpiły do ​​sojuszu wojskowego.

READ  Putin jest 16 mil od okrążenia elitarnej jednostki Ukrainy w wielkim zwycięstwie Donbasu

Kierowane przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Polskę kraje zachodnie zapewniły miliardy dolarów pomocy wojskowej, udzielając jednocześnie schronienia uchodźcom. Co równie ważne, pragnienie wolności, pokoju i demokracji narodu ukraińskiego i jego przywódców, potwierdzone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego pełnym pasji przemówieniu na wspólnej sesji Kongresu USA, przypomniało nam wszystkim o wartościach, które powinny nas łączyć i są warte walki.

Kliknij, aby zasubskrybować Sky News Daily, gdziekolwiek znajdziesz swój podcast

Mimo wszystkich swoich wad, premierzy Boris Johnson i Liz Truss zaoferowali zdecydowane poparcie dla Ukrainy, mimo że jest to sprzeczne z ich główną pobrexitową polityką zagraniczną i dystansowaniem się od Europy. Rządy brytyjskie prawdopodobnie odtąd uznają znaczenie dobrych stosunków z najbliższym i największym blokiem handlowym Wielkiej Brytanii, opartych na praktycznej współpracy, a nie ideologii.

zdrowa demokracja

Od wyjścia z Unii Europejskiej nie ma odwrotu. Wielka Brytania ma jednak szansę wejść w nową fazę bez zajmowania się kwestią Europy, która prześladuje Partię Konserwatywną co najmniej od lat 90., przytłaczając tym samym naród.

Konserwatywne rządy nie mają już pretekstu, by odwracać ich uwagę od bezpośredniego zajmowania się ważniejszymi kwestiami, takimi jak wzrost, produktywność i równość.

Jeśli partia rządząca nie dostosuje się i nie rozwiąże tych problemów, ostatnie sondaże i wybory lokalne i uzupełniające wskazują, że wyborcy mogą być gotowi do zmiany.

Niezależnie od wyniku nadchodzących wyborów jest to oznaką zdrowej demokracji. Jest to coś, z czego coraz bardziej niespokojne narody Rosji, Chin i Iranu nie mogą się cieszyć.

W tegorocznych wyborach na Zachodzie fala zdawała się odwracać przeciwko populistycznym przywódcom związanym z Rosją.

Kandydaci najbardziej kojarzeni z Donaldem Trumpem, który nazwał Putina „geniuszem”, wypadli słabo w listopadowych wyborach uzupełniających. Demokraci zachowali kontrolę nad Senatem. We Francji prezydent Macron został ponownie wybrany w kwietniu, pokonując wyzwanie Marine Le Pen ze skrajnie prawicowej partii Rajd Narodowy.

Przełomowa technologia przyszłości

Zastosowano wysokoenergetyczny laser, który zbiegał się na cel wielkości ziarenka pieprzu.
obrazek:
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili pierwszy w historii eksperyment syntezy jądrowej w celu uzyskania zysku netto

W dobie nowoczesnej komunikacji świat nie powinien i nie może anulować globalizacji. Jednak cios spowodowany utratą rosyjskiej energii doprowadził do większego skupienia się na znaczeniu produkcji własnej zielonej energii i handlu z przyjaznymi i stabilnymi partnerami.

READ  Stany Zjednoczone codziennie odnotowują globalny rekord ponad miliona przypadków Covid-19

Rok 2022 będzie rekordowy pod względem uruchamiania programów energii odnawialnej, trendu, który przyspieszał już przed inwazją na Ukrainę.

Inne przełomowe odkrycia naukowe tego roku wskazują na rewolucyjne technologie przyszłości. W Stanach Zjednoczonych eksperymentatorzy po raz pierwszy osiągnęli fuzję atomową, wytwarzając więcej energii, niż zużyto do jej poruszenia.

Chińscy naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na produkcję wodoru poprzez elektrolizę słonej wody. Zastosowane na skalę przemysłową znacznie zwiększyłoby podaż i taniość potencjalnie „zielonych” paliw.

Przypadek testowy Amazona

Aktywista klimatyczny protestuje na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie
obrazek:
Aktywista klimatyczny protestuje na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie

W tym roku odbyły się dwa ważne globalne spotkania dotyczące środowiska – COP27 w Egipcie w sprawie zmian klimatycznych i COP15 w Kanadzie w sprawie różnorodności biologicznej.

Żadne z nich nie było seksowne, ale oba potwierdzenia zobowiązań naprawdę zmierzają we właściwym kierunku. Co najważniejsze, na obu szczytach bogatsze kraje zgodziły się usunąć jedną z największych przeszkód dla szybszego poruszania się.

Zgodzili się, choć bardziej w zasadzie niż w praktyce, płacić biednym narodom za straty i szkody spowodowane przez zachodnią industrializację oraz chronić żywotne ekosystemy. Oba to bitwy z czasem i tempem niszczenia.

Brazylia będzie przypadkiem testowym. Wylesianie w Amazonii wzrosło katastrofalnie dzięki zachęcie ustępującego prezydenta Jaira Bolsonaro. Lula da Silva, która objęła urząd w styczniu, z powodzeniem prowadziła kampanię na rzecz niewylesiania lasów deszczowych, terenów podmokłych i sawann. ponownie mianowany głęboko zaangażowanym ministrem środowiska,

Marina Silva i podniosła swój budżet na walkę ze zniszczeniem.

Żyjemy dłużej i zdrowiej

68,7% światowej populacji otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID. W sumie wydano trzynaście miliardów dawek. Zmniejsza się zdolność choroby do zabijania.

Szczepionka przeciw malarii również stała się realną możliwością w tym roku. Średnia długość życia na świecie wzrosła do 73 lat w 2022 r., aczkolwiek o 0,24%. Kobieta urodzona w Wielkiej Brytanii w tym roku może spodziewać się, że dożyje 83 lat – o 21 lat więcej niż średnia kobiet z 1926 r., w którym urodziła się królowa Elżbieta II.

READ  Chiny Covid Najnowsze wiadomości: Pekin grozi odwetem za przepisy dotyczące podróży, ponieważ 70% Szanghaju jest zakażonych

Wzrost oczekiwanej długości życia jest na drodze do stabilizacji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej dramatyczne wydarzenia miały miejsce w krajach biednych. Obecnie 9,2% światowej populacji żyje w tak zwanym skrajnym ubóstwie, w porównaniu z 36% w 1990 r. Liczba ta nadal przekracza 1 miliard ludzi. W tym samym okresie liczba zgonów dzieci w wieku do pięciu lat spadła z 34 200 do 14 200 dziennie.

Pionierzy uważają, że ludzkość stoi u progu znacznie większej zmiany zarówno w medycynie prewencyjnej, jak i leczniczej — dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji do mapowania ludzkiego genomu i białek oraz możliwości tak zwanej edycji genów CRISPR.

Lepszy świat technologii

Elona Muska

Nie kontrolujemy sposobów, w jakie technologia internetowa zmienia niemal każdy aspekt naszego życia. Reżimy autorytarne używają go do kontrolowania informacji i swoich obywateli. W wolnych społeczeństwach trolle i teoretycy spisku rozsyłają kłamstwa po całym świecie, wspomagani przez boty z wrogich narodów.

Zwykli ludzie korzystają z mediów społecznościowych, aby oczerniać i „anulować subskrypcję” innych. Oburzenie po obu stronach złośliwymi komentarzami Jeremy’ego Clarksona na temat Meghan Markle to tylko najnowszy przykład.

Tymczasem firmy technologiczne i przedsiębiorcy stają się absurdalnie bogaci.

Czytaj więcej:
Skąd się biorą nasze świąteczne tradycje?
Redaktorzy Sky News przedstawiają swój werdykt na temat tego, co może się wydarzyć dalej

W 2022 roku zaczynamy z wahaniem reagować na tę głupotę. Rząd Stanów Zjednoczonych uchwalił przepisy przeciwko strategicznemu przekazywaniu biotechnologii Chinom. Rząd Wielkiej Brytanii rozważył podstawowe kwestie w ustawie o bezpieczeństwie online. Działania Unii Europejskiej przeciwko amerykańskim kartelom technologicznym.

Upadek FTX w oszustwo, które rozdmuchało bańkę kryptowalut. Upokarzające złe zarządzanie Twitterem przez Elona Muska pokazało światu, że geniusze technologiczni nie znają wszystkich odpowiedzi. Z tego wszystkiego powinien wyłonić się lepszy, mniej nierówny, technologiczny świat, między innymi dlatego, że wychowały się w nim dorastające pokolenia.

Z dala od metaverse, zagłębiając się w świat polityki, zdrowia i środowiska, ujawnia się kilka powodów do radości, gdy ten rok się kończy.

Wszystko to w 2023 roku, nauczyciele piszą na dole kart ocen, powinno być lepiej.