Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Abstrakt – Czy francusko-niemiecki tandem doczeka się włoskiego akcentu? EURACTIV.com

Wiodąca para w Unii Europejskiej, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, przeszli ostatnio trudną fazę relacji, ale nieoczekiwany dodatek może stworzyć nowe trio mocarstw w Europie.

Nie wszyscy w Europie byli zadowoleni z inicjatywy francusko-niemieckiej kolacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Przygotowane na zamówienie aranżacje poszły za daleko, zwłaszcza dla włoskiej premier Giorgii Meloni, która powiedziała, że ​​format był całkowicie „nieodpowiedni” i powinien być „kolacją dla czterech osób”.

Rzym oskarżycielsko wskazał Paryż, mówiąc, że uniemożliwia Europie zajęcie „zjednoczonego” stanowiska w sprawie Ukrainy, podczas gdy krytycy rządu wspominają dni, kiedy u władzy był prounijny technokrata Mario Draghi.

Krótko przed ekonomią MFrancuscy i niemieccy studenci spotkali się w Waszyngtonie, aby omówić konsekwencje amerykańskiego prawa inflacyjnego – spotkanie, na które Włochy nie zostały ponownie zaproszone.

Jednak potencjalny zwrot może być na kartach.

Przez jakiś czas Paryż dostrzegał inne możliwe sojusze przywódców UE: krótki miesiąc miodowy między Francją a Włochami wyglądał obiecująco, ale został przerwany przez upadek Draghiego i wybór skrajnie prawicowego nacjonalisty Meloniego na nowego przywódcę Włoch.

Niektórzy twierdzą, że nowa „zachodnia” konstelacja jest również w dużej mierze wynikiem wysiłków Polski i krajów bałtyckich, które wskoczyły w polityczną próżnię powstałą po wojnie Rosji z Ukrainą.

Sojusz polsko-niemiecki jest mało prawdopodobny, zwłaszcza po wypłacie przez Warszawę reparacji wojennych z II wojny światowej i, co ważniejsze, biorąc pod uwagę, że obie stolice nie zgadzają się co do szybkości i rozszerzenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Jednak nowe francusko-niemiecko-włoskie bractwo można było zobaczyć na nieprawdopodobnym podwórku na początku tego tygodnia.

Zanim Serbia i Kosowo ratyfikowały tekst wynegocjowanej przez UE umowy mającej na celu normalizację napiętych stosunków podczas spotkania na wysokim szczeblu w Brukseli w poniedziałek (27 lutego), Macron i Scholz – oraz Meloni – wysłali do obu krajów wspólny list w tej sprawie. .

READ  Skorumpowany manager spowodował upadek firmy po kradzieży 12 000 funtów firmowych funduszy

To, co początkowo było postrzegane jako propozycja UE, często błędnie określana jako „francusko-niemiecka” (choć oficjalnie popierana przez oba kraje), dopiero niedawno nabrało włoskiego posmaku, kiedy był głównym doradcą ds. polityki zagranicznej w Rzymie. Dołącz do najnowszych wysiłków Na początku tego roku w styczniu.

Urzędnicy UE, i nie tylko oni, byli nieco zdumieni naciskiem, a jeden z nich twierdził, że Włochy „starają się być bardziej otwarte” w tej sprawie.

Wpływy Rzymu w regionie od dłuższego czasu są osłabiane ze względu na zależność państwa od procesu rozszerzania Unii Europejskiej, który nie przyniósł na czas rezultatów.

To nowy minister spraw zagranicznych Włoch, Antonio Tajani, weteran polityki unijnej, zadeklarował, że jego kraj chce być czempionem w regionie, ponieważ wśród polityków rozpowszechniło się określenie „rozszerzone Morze Śródziemne” („Mediterraneo allargato”).

Żywe zainteresowanie Meloni Ukrainą, jej ostatnia wizyta dobrej woli w Kijowie i ponowne odkrycie zainteresowania Rzymu losem Bałkanów Zachodnich są postrzegane jako oznaki bardziej strategicznego celu: zlikwidowania francusko-niemieckiego monopolu decyzyjnego w polityce zagranicznej.

I stało się to bardziej widoczne także w innych obszarach polityki.

Podczas gdy Meloni wciąż walczy o pozbycie się swojego skrajnie prawicowego wizerunku za granicą, okaże się, czy uda jej się zdobyć pozycję poważnego włoskiego polityka, który może utrzymać się u władzy dłużej niż niektórzy jej poprzednicy.

W takim przypadku nowy trójkąt władzy może faktycznie przetrwać.


okrągły

the Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły we wtorek (28 lutego) porozumienie w sprawie określenia wymagań dotyczących europejskiego standardu zielonych obligacjiAby zapobiec zielonemu praniu pieniędzy.

Według raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) „Lot z Ukrainy” jeden na trzech ukraińskich uchodźców czuje się teraz częścią społeczności kraju przyjmującego, ale tyle samo chce wrócić do domu.

READ  Polskie pop-up haute couture jako pierwsze na eleganckiej Oxford Street w Londynie - The First News

Nie zapomnij sprawdzić naszej strony internetowej skrót zdrowia Zestaw cotygodniowych wiadomości na temat opieki zdrowotnej w całej Europie, a także zielony przegląd wszystkich zagadnień związanych z energią i środowiskiem.

szukam…

  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotyka się w Sztokholmie z premierem Ulfem Kristerssonem i bierze udział w roboczej kolacji z Europejskim Okrągłym Stołem Przemysłowców (ERT).
  • Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Orbelinen z wizytą w Helsinkach; Spotyka premier Sana Marin.
  • Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis spotyka się w Waszyngtonie z sekretarz skarbu USA Janet Yellen.
  • Posiedzenie Rady ds. Konkurencyjności Unii Europejskiej.

[Edited by Nathalie Weatherald/Zoran Radosavljevic]