Prawie sześć miesięcy po przeprowadzce do Polski, absolwentka Ohio University Amy Browns-Taylor i jej rodzina otworzyli nowy dom dla rodziny ukraińskich uchodźców. Na zdjęciu (od lewej) Alina, Carson, Avery Taylor, Yaroslav, Natalya, Amy Browns Taylor i Parker Taylor.
„Ona nawiedza mnie każdego dnia.”
Absolwentka stanu Ohio, Amy Browns Taylor, BSJ ’98, MA ’02, nadal nie wie, co stało się z trzypokoleniową ukraińską rodziną, którą ona i jej rodzina przygotowywali się do powitania w swoim domu, gdy komunikacja ucichła.
Choć pytania dotyczące tej rodziny pozostają bez odpowiedzi, dwukrotna absolwentka OHIO znajduje pocieszenie i cel w poznaniu co najmniej 15 ukraińskich rodzin uchodźców, które ona, jej rodzina i transkontynentalna społeczność wsparcia, którymi nadal się opiekuje.
Prawie sześć miesięcy po rozpoczęciu budowy nowego domu dla swojej rodziny w mieście oddalonym o ponad 4700 mil od poprzedniego domu w Cincinnati, Browns-Taylor otworzyła swój dom i serce dla nieznajomych cierpiących z powodu niewyobrażalnej straty i niepewności.
6 marca — zaledwie 10 dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę — Browns-Taylor, jej mąż Carson i dzieci Avery i Parker otworzyli drzwi swojego nowego domu w Katowicach dla rodziny uchodźców.
„Kiedy wybuchła wojna, wielu ludzi czuło się bezradnych” – powiedział Browns-Taylor o rosyjskiej inwazji, myśliwcach przelatujących nad Polską i milionach Ukraińców pędzących do granicy.
Browns-Taylor i jej rodzina przeprowadzili się z Deviance w stanie Ohio, a jej rodzina przeniosła się do Katowic w lipcu 2021 r., aby pracować w pracy męża. W lutym rodzina znalazła się około czterech godzin od granicy z Ukrainą iw kraju znajdującym się w epicentrum kryzysu uchodźczego.
Opisując siebie jako aktywistkę na rzecz LGBTQ+, praw kobiet, świadomości zdrowia psychicznego, ratowania psów i edukacji artystycznej, Browns-Taylor zwróciła uwagę na niezwykłą hojność swoich polskich sąsiadów, którzy z łatwością otwierali swoje małe europejskie domy dla bardzo potrzebnych Ukraińców.
„Liczba ludzi, którzy otworzyli swoje domy dla nieznajomych, naprawdę różni się od wszystkich ludzi, jakie widziałem wcześniej. To zadziwiające” – wyjaśniła.
Dla Browns-Taylor była to również inspiracja. Absolwentka EW Scripps School of Journalism i Ohio University School of Business, Browns-Taylor zastosowała umiejętności komunikacyjne i marketingowe, których nauczyła się w OHIO, i dalej rozwijała się w branżach, od szkolnictwa wyższego po browarnictwo i destylarnie, zwracając się do mediów społecznościowych, aby oferować wszystko, co może pomóc.
Browns-Taylor wkrótce skontaktowała się z pierwszą ukraińską rodziną – babcią, córką i czteromiesięcznym wnukiem – w drodze do Polski i potrzebującą schronienia, które ona i jej rodzina byli gotowi zapewnić.
„Nie wiemy, co się z nimi stało”, powiedział Browns-Taylor o tej rodzinie, która nagle przestała się z nimi komunikować.
Niedługo potem powitali po drodze nowych gości – członkowie rodziny mieszkającego w Katowicach Ukraińca uciekali z Kijowa. Ciotka mężczyzny, Natalia, i jej 15-letnie bliźniaczki Alena i Jarosław przybyli pod ich drzwi, a wkrótce potem przyjaciółka rodziny, Alona. Zaledwie tydzień po przybyciu Natalia wróciła na Ukrainę, aby pracować w szpitalu w swojej rozdartej wojną ojczyźnie, pozostawiając bliźnięta pod opieką Browns-Taylor na dziewięć tygodni.
Goszcząc rodzinę i udostępniając aktualne informacje w mediach społecznościowych, Browns-Taylor nadal otrzymywał prośby o pomoc od innych ukraińskich uchodźców – oraz falę wsparcia finansowego od przyjaciół, rodziny i nieznajomych w Stanach Zjednoczonych chętnych do pomocy. Postanowiłem stworzyć stronę GoFundMe”Wsparcie dla ukraińskich rodzin uchodźcówktóry zebrał prawie 22 000 $.
Współpracując z lokalną firmą zajmującą się nieruchomościami i właścicielami, Browns-Taylor koordynował umieszczanie ukraińskich rodzin w mieszkaniach i tymczasowych mieszkaniach w Polsce oraz pomaganie uchodźcom w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb – od transportu, odzieży, jedzenia i wyposażenia po coś tak podstawowego jak walizka. Dzięki wsparciu darczyńców pomogła do tej pory 15 ukraińskim rodzinom, w tym Nastii Tolstayi, która uciekła z Ukrainy ze swoją 8-letnią córką i matką i mieszka w mieszkaniu, które Browns Taylor wynajął rodzinie.
„Pomogła nam” – powiedział Tolstaya o Browns Taylor. „Nie będę miał wystarczająco dużo dzięki niej za sposób, w jaki nam pomogła. Na pewno będziemy w kontakcie przez resztę naszego życia.”
I utrzymywali kontakt – wszyscy. W czerwcu Browns pomógł Taylor Tolstayi i jej rodzinie przenieść się do Berlina, gdzie tej jesieni Tolstaya rozpocznie nauczanie w nadziei, że pewnego dnia będzie mogła wrócić do swojej małej wioski pod Kijowem. Natalia wraz z rodziną wróciła już do Kijowa, gdzie trwa wojna i komunikacja z Browns-Taylorem.
„Nie wiem, czy jest coś, co może opisać, jak wyglądało to doświadczenie”, powiedziała Browns-Taylor, która podzieliła się swoim doświadczeniem – i historiami potrzebujących Ukraińców – w celu podniesienia świadomości i zapewnienia funduszy na dalsze spotkania potrzeb jej ukraińskich sąsiadów.
Otrzymała nawet niewielką pomoc od swoich korzeni w OHIO, zauważając, że „wszystko w moim życiu koncentrowało się wokół Uniwersytetu Ohio”. Będąc w OHIO, Browns-Taylor aktywnie uczestniczył w bractwie Pi Beta Phi i pracował dla Templeton-Blackburn Alumni Memorial Hall.
Kolega absolwent i przyjaciel OHIO, Regan Walsh, BSC ’99, który jest głównym mówcą Renegade, autorem i głównym Renegade w Renegade Global, połączył Browns-Taylor z założycielką i dyrektorem generalnym firmy, Amy Jo Martin. W maju Martin przeprowadziła wywiad z Browns-Taylor w swoim podkaście Why Not Now. Kliknij tutaj, aby posłuchać tego podcastu.
„Zmienię się na zawsze”, powiedziała Browns-Taylor o dzieleniu swojego domu z osobami zmuszonymi do opuszczenia swoich domów i kraju oraz pomaganiu w prowadzeniu pomocy humanitarnej, co nadal robi. Jej ostatnia prośba o pomoc? Fundusze na zakup hełmów balistycznych dla zespołu humanitarnego w jej społeczności zmierzającej do regionu Donbasu na Ukrainie, który poniósł duże straty.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Restauracja No. 79 to polska kuchnia fusion w Hammonton
Polscy zwolennicy opozycji świętujący zwycięstwo Solidarności w 1989 roku
Żadna kultura nie przetrwa bez tożsamości i patriotyzmu: polski wicepremier