Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Absolutnie decydujący”, aby przenieść DARC Aerospace System do Australii: szef sił kosmicznych Indo-Pacific

„Absolutnie decydujący”, aby przenieść DARC Aerospace System do Australii: szef sił kosmicznych Indo-Pacific

Cała sfera, globalna, przestrzeń

Koncepcja Deep Space Advanced Radar (DARC) w WSPG

Inżynierowie z Johns Hopkins APL i partnerzy rządowi stoją przed Deep Space Advanced Radar Concept (DARC) na poligonie rakietowym White Sands w sierpniu 2021 r. DARC stanie się największym systemem radarowym do śledzenia przestrzeni kosmicznej. (Johns Hopkins APL / Craig Weiman)

SYDNEY — przy czystym niebie bez miejskich świateł i zanieczyszczeń rozległy kontynent Australii jest idealnym miejscem do zainstalowania najbardziej ekstremalnych kosmicznych systemów świadomości sytuacyjnej. Dlatego bryg. „Krytyczne” jest jak najszybsze zainstalowanie tam nowego systemu radarowego – mówi gen. Anthony Mastaler, szef Sił Kosmicznych Indo-Pacyfiku.

„Kiedy patrzysz na miejsce takie jak Australia jako na ląd, masz wiele możliwości wniesienia wkładu w ten obraz przestrzeni” – powiedział Mastaler Breaking Defense podczas wywiadu podczas Sydney Dialogue, zorganizowanego przez Australian Strategic Policy Institute. „Australijczycy i personel Space Defence and Acquisition Weapons Command w pełni to rozumieją, więc posuwają się agresywnie, aby wykorzystać niektóre z tych możliwości i wprowadzić systemy takie jak DARC – Deep Space Radar Capability – tutaj na kontynencie”.

DAR, oficjalnie Zaawansowane możliwości radaru w przestrzeni kosmicznejZostał zaprojektowany przez Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, aby zapewnić globalną obserwację orbit geosynchronicznych we wszystkich typach pogody iw ciągu dnia. Według APL, w dużym stopniu opiera się na technologii komercyjnej. Siły Kosmiczne otrzymały technologię DARC od APL w zeszłym roku, a demonstracje odbyły się na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku.

Ostatecznie program operacyjny DARC wymaga trzech miejsc nadawczo-odbiorczych, rozmieszczonych na średnich szerokościach geograficznych na całym świecie, w celu wykrywania i śledzenia satelitów. Northrop Grumman wygrał kontrakt o wartości 341 milionów dolarów Od Dowództwa Systemów Kosmicznych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych w lutym ubiegłego roku, aby rozpocząć budowę globalnego systemu, z pierwszą lokalizacją w Australii planowaną na rok 2025. Następnie ma powstać jedna lokalizacja w Europie i trzecia w Stanach Zjednoczonych, a te strony nie zostały jeszcze ogłoszone.

READ  Inteligentne projekty i schematy kolorów zmieniły nasze najbardziej praktyczne przestrzenie

Dokumenty uzasadniające budżet na rok budżetowy 24 pokazują, że DARC potrzebuje 174 milionów dolarów w następnym roku podatkowym. Dalej stwierdza: „Całkowity koszt działań DARC Rapid Mid-Tier Acquisition (MTA) wynosi 844,6 miliona dolarów. DARC Site 1 nie jest w pełni finansowany w ramach programu Defense for Future Years”. Na wczesne prace nad witrynami 2 i 3 przeznaczono 40 milionów dolarów.

„Program DARC zapewni elastyczny radar naziemny, który zapewni naszemu narodowi znacznie lepszą świadomość domeny kosmicznej orbity geostacjonarnej” — powiedział Pablo Pesemente, wiceprezes Integrated National Systems, Northrop Grumman, w oświadczeniu ogłaszającym nagrodę pierwszej umowy. „Podczas gdy istniejące systemy naziemne działają w nocy i mogą na nie wpływać warunki pogodowe, DARC zapewni całodobową zdolność do monitorowania dynamicznego i szybko zmieniającego się geosynchronicznego środowiska orbitalnego, które jest niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego i globalnego”.

Trwają dyskusje na temat tego, gdzie system będzie zlokalizowany w Australii, gdy będzie gotowy. Zanim cokolwiek zostanie oficjalnie ujawnione, negocjacje muszą zakończyć się dokumentem na poziomie traktatu, zwanym traktatem Umowa o zabezpieczeniach technologii. Negocjacje rozpoczęły się w połowie 2021 r. Mastaller odmówił omówienia rozmów, zaznaczając, że prowadzi je Departament Handlu.

Głównym problemem pozostają Rosja i Chiny

Podczas sesji, w której Mastaller wystąpił w Sydney Dialogue, generał powiedział, że Rosja miała wyraźną przewagę kosmiczną na początku inwazji na Ukrainę, ale ją straciła. Po sesji Breaking the Defense poprosił go o wyjaśnienie swoich spostrzeżeń.

Rosja jest wyraźnie dominującą potęgą kosmiczną w stosunku do Ukrainy. Więc wdali się w ten konflikt w tej sytuacji. „Teraz widzisz co najmniej siedem lub osiem różnych podmiotów gospodarczych, wszystko od wykrywania zagłuszaczy GPS i komunikacji po ISR Tactical oferujące produkty wspierające Ukraińców. A czy Rosja mogłaby odmówić przeciwnikowi, w tym przypadku Ukrainie? , Niż wykorzystanie przestrzeni kosmicznej? I odpowiedź, jak sądzę, brzmi: nie — tak naprawdę nie”.

READ  Trójoki „skamieniały potwór” – skamielina sprzed 520 milionów lat ujawnia zaskakujące szczegóły dotyczące wczesnej ewolucji zwierząt

Jego ocena jest taka, że ​​oba kraje osiągnęły stan najniebezpieczniejszy dla dwóch armii walczących na polu bitwy: parytet.

„Teraz parytet, parytet jest niebezpieczny, prawda? Ponieważ kiedy masz parytet – i myślę, że to jest coś, co widzimy – masz te długie zmagania, dużo zniszczenia i śmierci. A to nie jest sytuacja, w której chcemy być jak Stany Zjednoczone”.

Zapytano go, czy są jakieś lekcje dla amerykańskiego wojska i wywiadu w świetle tego, co nazwał „potencjalną zmianą paradygmatu”. Generał powiedział, że wiąże się to z wieloma trudnymi kwestiami politycznymi i operacyjnymi.

Obejmuje to pytanie, w jaki sposób operatorzy komercyjni będą chronieni przez rząd, jeśli będą wykorzystywani w operacjach wojskowych.

„Po pierwsze, kto będzie bronił tych aktywów? Czy Stany Zjednoczone mają obowiązek chronić i bronić zdolności handlowej na orbicie, która pomaga armii USA?” naszych możliwości kosmicznych?”

Biorąc pod uwagę te zawiłości, co sprawia, że ​​​​ogólnie nie śpisz w nocy w tej okolicy?

„Tak więc moim największym zmartwieniem jest wykorzystanie przez Chiny przestrzeni kosmicznej do zakończenia łańcucha zabijania potrzebnego do generowania precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu przeciwko schematowi manewrowania komponentów morskich i powietrznych. O to martwię się najbardziej” – powiedział Mastaler. Muszę mieć możliwość zaprzeczenia Chinom w tej sytuacji, jako przeciwnikowi. Być może, że jestem w stanie to zrobić. I to są rzeczy, które, wiesz, martwią mnie teraz najbardziej.

I podkreślił, że samo posiadanie takich możliwości „nie oznacza, że ​​jest to złe. Ale jeśli przyjrzysz się naszym wysiłkom na rzecz utrzymania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku, szybko znajdziesz się w sytuacji, w której nasze cele i to, co widzimy w zachowaniu Chin, niekoniecznie pokrywają się. „

Theresa Hitchens z Waszyngtonu przyczyniła się do powstania tego raportu.