Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

9-miesięczny zysk Millennium Portugal podskoczył o 63%, co stanowi solidny dochód podstawowy

9-miesięczny zysk Millennium Portugal podskoczył o 63%, co stanowi solidny dochód podstawowy

LIZBONA (Reuters) – największy bank notowany na giełdzie w Portugalii Millennium PCB (BCP.LS)W poniedziałek odnotował 63,4% wzrost zysku netto w ciągu dziewięciu miesięcy dzięki silnemu wzrostowi dochodów podstawowych spowodowanym wyższymi stopami procentowymi i pomimo strat w polskiej spółce zależnej.

Bank zarobił 97,2 mln euro (96,1 mln USD) od stycznia do września, w porównaniu z 59,5 mln euro rok wcześniej. Zysk z działalności krajowej wzrósł ponad dwukrotnie do 295,7 mln euro.

Polska spółka zależna, będąca w połowie własnością Banku Millennium (MILP.WA)W zeszłym tygodniu poinformował o dziewięciomiesięcznej stracie w wysokości 270,5 mln euro, obliczając koszty wakacji kredytowych nałożonych na polskie banki w lipcu. Czytaj więcej

Millennium bcp wykorzystał wyższe stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego do kontrolowania inflacji, po latach rekordowo niskich stóp, które obniżyły marże dla pożyczkodawców, a także z banków centralnych w innych krajach, w których działa: Polsce, Angoli i Mozambiku.

Skonsolidowane dochody odsetkowe netto Millennium bcp, czyli zyski z kredytów pomniejszone o koszty depozytów, wzrosły w ciągu dziewięciu miesięcy o 32,7% do 1,54 mld euro. Jego opłaty i prowizje wzrosły o 3,7% do 573,8 mln euro.

Prezes Miguel Maya powiedział, że „wyniki były wspierane przez 24,7% wzrost dochodów bazowych grupy oraz ścisłe zarządzanie kosztami operacyjnymi”, ale wyniki w Polsce były wstrzymane.

„Koncentrujemy się na lepszym wynagradzaniu akcjonariuszy, ponieważ nasze 2,5% ROE pozostaje bardzo niskie i poniżej kosztu kapitału banku, ale spodziewamy się zbliżyć się do naszego celu 10% w 2024 roku” – powiedział dziennikarzom.

Maya powiedziała, że ​​wskaźnik kosztów do dochodów spadł do 38% we wrześniu, w porównaniu do 50% rok wcześniej.

Bank poinformował, że obniżył łączne złe ekspozycje o 14,4% do 2,42 mld euro we wrześniu w porównaniu z poprzednim rokiem.

Podał, że wrześniowy koszt ryzyka, który mierzy koszt zarządzania ryzykiem kredytowym i potencjalnymi stratami banku, spadł do 55 punktów bazowych z 60 punktów bazowych rok wcześniej.

READ  Polski oddział Geronimo Martins wprowadza konsumentów w błąd poprzez promocję, mówi strażnik

(1 dolar = 1,0112 euro)

(Dodatkowe raporty Sergio Goncalves; Redakcja Eda Osmonda i Margarity Choi

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.