Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

64. sesja Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej: oświadczenie Wielkiej Brytanii w sprawie przestrzeni kosmicznej i zrównoważonego rozwoju

64. sesja Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej: oświadczenie Wielkiej Brytanii w sprawie przestrzeni kosmicznej i zrównoważonego rozwoju

Szanowni Przewodniczący, Szanowni Delegaci,

Wielka Brytania z przyjemnością zwraca się do Komisji w sprawie naszych działań w obszarze „Przestrzeń dla zrównoważonego rozwoju” – które wydają się mieć szczególne znaczenie w tym kluczowym dla działań na rzecz klimatu roku, ponieważ Wielka Brytania z przyjemnością przejmie przewodniczenie dwudziestej szóstej sesji ONZ w sprawie klimatu. Zmiana Konferencji Stron we współpracy z Włochami.

Program Partnerstwa Międzynarodowego Brytyjskiej Agencji Kosmicznej – IPP – wykorzystuje możliwości brytyjskiego sektora kosmicznego w zakresie technologii satelitarnych i usług danych do opracowywania rozwiązań kosmicznych we współpracy z krajami rozwijającymi się, które przynoszą realne korzyści ludziom na Ziemi, a ostatecznie przemawiają za przestrzenią kosmiczną inwestycje dla decydentów politycznych.

Po ponad pięciu latach swojej kadencji IPP posiada portfolio 43 projektów finansowanych z dotacji w 47 krajach w Afryce, Azji i Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a także dwie pożądane nagrody kosmiczne (w tym nagrodę Earth Observation Group SDG Award 2020 dla Zobowiązania do Zrównoważonego Rozwoju ) i pomóc krajom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Projekty IPP przynoszą trwałe zmiany, a niektóre przykłady obejmują:

  1. Pionierski system prognozowania dengi o nazwie D-MOSS, który obejmuje dane z obserwacji Ziemi, obserwacje in situ i sezonowe prognozy klimatyczne, umożliwiając urzędnikom rządowym w Wietnamie i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej lepsze zarządzanie epidemiami oraz poprawę planowania i środków zapobiegawczych.
  2. Projekt RE-SAT, w ramach którego we współpracy z Seszelami opracowano narzędzie do planowania energetycznego, dzięki któremu mogą one w mniejszym stopniu polegać na wytwarzaniu energii elektrycznej z drogich paliw kopalnych, a bardziej na obfitych zasobach z odnawialnych źródeł energii słonecznej i wiatrowej, a ostatecznie osiągnąć cel 15% energii odnawialnej do 2030 r. Jest to obecnie wdrażane w innych małych rozwijających się państwach wyspiarskich na Karaibach i Pacyfiku.
  3. Transkontynentalny projekt mapowania i monitorowania lasów o nazwie Forest 2020 pomógł opracować krajową mapę lasów i użytkowania gruntów dla Ghany. Zostało to zapoczątkowane na początku tego roku przez Krajową Służbę Leśną i zostanie oficjalnie zatwierdzone jako produkt krajowy do wykorzystania w sprawozdawczości klimatycznej i łańcuchów dostaw zerowego wylesiania zarówno w sektorze leśnym, jak i eksporcie towarów.
  4. Narzędzie do monitorowania obszarów morskich Land and Sea Observation System (EASOS), które pomogło zidentyfikować i zmapować trzy wycieki ropy, poprawić reagowanie i monitorować zanieczyszczenie mórz – a także korzyści dla środowiska, koszty oczyszczania zaoszczędzone dzięki wczesnej interwencji szacuje się na ponad 3 mln GBP .
READ  W 1797 roku Henry Cavendish użył dwóch małych metalowych kulek do zważenia całej Ziemi

Istnieje również kilka wpływów na poziomie programu, które wspierały zrównoważony rozwój i wykazały uzasadnienie inwestowania w rozwiązania kosmiczne. Konkretne przykłady obejmują:

  • Projekty leśne IPP We współpracy z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Ghaną, Kenią, Indonezją, Malezją, Belize, Brazylią, Kolumbią, Meksykiem i Peru, prawie 40 milionów hektarów lasów jest już monitorowanych za pomocą rozwiązań do monitorowania gruntów, podczas gdy około miliona hektarów został powstrzymany przed wylesianiem.
  • Ponad 47 000 rolników było już bezpośrednio zaangażowanych w IPP, aby wyznaczyć granice pól, przetestować narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji i rozpocząć wdrażanie doradztwa rolniczego w wyniku projektów rolniczych IPP z Ghaną, Kenią, Rwandą, Zambią, Argentyną, Kolumbią, Meksykiem i Peru.
  • Narzędzia IPP z projektów w Etiopii, Kenii, Madagaskarze, Mozambiku, Namibii, RPA, Tanzanii, Fidżi, Malezji, Mongolii, Nepalu, Filipinach, Wyspach Salomona, Vanuatu i Wietnamie zostały zastosowane w kilkunastu sytuacjach klęsk żywiołowych, w tym erupcje wulkanów, cyklony, a nawet centra ewakuacji utworzone w celu radzenia sobie z przesiedleniami ludności w wyniku konfliktów zbrojnych.
  • Wiele istnień ludzkich zostało uratowanych dzięki finansowanym przez IPP narzędziom komunikacji satelitarnej, które wspierały operacje poszukiwawcze i ratownicze dla małych statków rybackich w Republice Południowej Afryki i Madagaskaru oraz zapewniały szkolenia wideo dla pracowników służby zdrowia w odległych obszarach Nigerii, zapewniając opiekę ratującą życie kobietom w ciąży i ich dzieci.

Pełna gama dokonań IPP od 2016 roku zostanie oceniona pod koniec tego roku i jesteśmy gotowi do zreferowania tego z członkami komitetu.

Chociaż wszystko to mówi pozytywną historię, pandemia koronawirusa oczywiście wpłynęła na zdolność światowych rządów do inwestowania w inicjatywy pomocowe. Jednak Wielka Brytania pozostaje wiodącym darczyńcą na świecie i pragnie zmaksymalizować wpływ trwającej współpracy w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju oraz zbadać obszary obopólnego zainteresowania dla przyszłych partnerstw.

Członkostwo Wielkiej Brytanii w Międzynarodowym Porozumieniu w sprawie Kosmosu i Poważnych Katastrof od 2005 roku również odzwierciedla ten pogląd i jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tej współpracy, w ramach której od tysiąclecia zrealizowano ponad 700 działań. Obejmuje to aktywacje klęsk żywiołowych, dla których narzędzia kosmiczne opracowane w ramach IPP zapewniły wsparcie – w tym szybkie dostarczanie map i raportów analitycznych partnerom w ramach projektu CommonSensing Climate Resilience Project, gdy huragan Harold uderzył w państwa wyspiarskie na Pacyfiku w kwietniu 2020 r.

READ  Film NASA pokazuje oszałamiający widok marsjańskiego krateru

IPP jest zatem doskonałą reprezentacją misji Wielkiej Brytanii, by być siłą dobra na świecie i jesteśmy gotowi zbadać obszary obopólnego zainteresowania dla przyszłych partnerstw i współpracy.

Na koniec, staramy się wykorzystać etapy przeglądu wynikające z Agendy Kosmicznej 2030 jako dodatkowe możliwości pokazania, w jaki sposób współpraca międzynarodowa w tym ważnym temacie może pomóc wszystkim krajom osiągnąć ich cele zrównoważonego rozwoju.