Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

60 mil od Ukrainy, Biden widzi kryzys uchodźczy w Polsce |  Wiadomości, sport, praca

60 mil od Ukrainy, Biden widzi kryzys uchodźczy w Polsce | Wiadomości, sport, praca

Prezydent Joe Biden odwiedza członków 82 Dywizji Powietrznodesantowej na G2A Arena, piątek, 25 marca 2022 r., w Jasionce, Polska. (Zdjęcie AP/Evan Vucci)

RZEZO, Polska (AP) – Zaledwie 60 mil od Ukrainy prezydent Joe Biden pozdrowił w piątek Polskę za przyjęcie ponad dwóch milionów uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją. Następnie spotkał się z ekspertami ds. pomocy humanitarnej w terenie, aby dowiedzieć się, co jest potrzebne, aby złagodzić narastające cierpienie. Biden powiedział, że miał nadzieję zbliżyć się do granicy, ale został zablokowany z powodu obaw o bezpieczeństwo. Powiedział jednak, że chce odwiedzić Polskę, aby potwierdzić, że udzielana przez nią pomoc pochodzi od „Poważne konsekwencje” Europa doświadcza największego kryzysu uchodźczego od II wojny światowej.
„To się nie kończy” Biden powiedział o zniszczeniach na Ukrainie. „To bardziej coś z filmu science fiction”.
Biden odwiedził także niektórych z tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy zostali wysłani w pobliżu granic Polski, aby pomóc w nagłych wypadkach humanitarnych i wzmocnić obecność wojskową USA po wschodniej stronie NATO. Według ONZ od czasu inwazji 24 lutego z kraju uciekło ponad 3,5 mln Ukraińców, w tym około 2,2 mln do Polski. W ciągu kilku dni liczba uchodźców przesiedlonych z Ukrainy od ostatniego miesiąca przekroczy liczbę Syryjczyków wypędzonych ze swoich domów przez lata konfliktu po tym, jak powstanie z 2011 roku przekształciło się w totalną wojnę, powiedziała Samantha Power z amerykańskiej Agencji Spraw Międzynarodowych . Dyrektor ds. Rozwoju.

Zaangażowanie wojskowe USA w Polsce było widoczne po wylądowaniu Air Force One z pominięciem baterii rakiet Patriot. Na lotnisku było więcej sprzętu, w tym ciężkie ciężarówki i inny sprzęt pomalowany na ciemnozielony i kamuflażowy brąz. Pobliskie centrum kongresowe służy jako baza dla 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA. Prezydent RP Andrzej Duda dołączył do Bidena na briefingu z ekspertami ds. pomocy humanitarnej. Za pośrednictwem tłumacza Duda podziękował Bidenowi za wsparcie. Powiedział, że Polacy uważają się za Ukraińców, którzy ich przyjmują”. „Goście”.
„To jest nazwa, którą chcemy im nadać” – powiedział Duda. Nie chcemy nazywać ich uchodźcami. To nasi goście, nasi bracia, nasi sąsiedzi z Ukrainy, którzy dziś znajdują się w bardzo trudnej sytuacji.”
Pierwszym przystankiem Bidena był 82. Powietrznodesantowy, w zakładzie fryzjerskim i restauracji, gdzie zaprosił się, by usiąść i podzielić się pizzą. Amerykanie służą u boku sił polskich. Z żołnierzami opowiedział anegdotę o odwiedzeniu swego zmarłego syna Beau Bidena podczas pobytu w Bagdadzie i posługiwaniu się nazwiskiem panieńskim matki, aby nie zwracać na siebie uwagi. Wódz żartobliwie uwodził członka służby na temat jego standardowej krótkiej fryzury i również szczerze pochwalił żołnierzy. „Jesteście najlepszą siłą bojową na świecie i to nie jest przesada” – powiedział Biden, a później zwrócił się do grupy żołnierzy w bardziej formalnych oświadczeniach, mówiąc im o narodzie. „Wiele ci zawdzięczam.” Zapożyczył także słowa nieżyjącej już sekretarz stanu Madeleine Albright, aby podkreślić jej pozycję w niepewnym momencie dla Stanów Zjednoczonych i ich europejskich sojuszników.
Minister Spraw Zagranicznych miał wyraz. Powiedziała: Jesteśmy głównym narodem. Biden powiedział żołnierzom. „Nie chcę tutaj brzmieć filozoficznie, ale jesteś w środku walki między demokracją a oligarchią”.
Biden będzie w sobotę w Warszawie na dalsze rozmowy z Dudą i innymi. Polski przywódca planował spotkać się z nim na lotnisku w piątek, ale jego samolot był opóźniony z powodu problemu technicznego. Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział, że Biden nie może się doczekać bezpośredniego kontaktu z siłami USA i ekspertami ds. pomocy humanitarnej na temat sytuacji w terenie i „Jakie dodatkowe kroki należy podjąć, aby upewnić się, że inwestujemy” Dolary amerykańskie we właściwym miejscu. Biden, który spędził czwartek, naciskając na sojuszników USA, by pozostali zjednoczeni przeciwko Rosji, spekulował, że to, co widzi w Polsce „Wzmocni to moje zobowiązanie, że Stany Zjednoczone zadbają o to, abyśmy byli główną częścią radzenia sobie z przesiedleniem wszystkich tych ludzi, a także z pomocą humanitarną potrzebną na Ukrainie i poza nią”.
Przemawiając w Brukseli po spotkaniach z innymi światowymi przywódcami, Biden powiedział, że w swojej karierze politycznej odwiedził wiele stref wojennych i obozów dla uchodźców. „To niszczycielskie”. Widzieć małe dzieci bez ojców, mężczyzn i kobiety z pustym wyrazem twarzy, zastanawiające się, „O mój Boże, gdzie jestem? Co się ze mną stanie?”
Powiedział, że Polska, Rumunia i Niemcy nie powinny być pozostawione samym sobie, aby poradzić sobie z największym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.
„To jest międzynarodowa odpowiedzialność” Biden powiedział wkrótce po tym, jak ogłosił dodatkowy miliard dolarów pomocy na pomoc ukraińskim uchodźcom. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone przyjmą do 100 000 tych uchodźców. Biały Dom powiedział, że większość ukraińskich uchodźców w końcu zechce wrócić do domu. Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są do tego zobowiązane „Zaangażowaliśmy się i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ulżyć cierpieniu i cierpieniu niewinnych kobiet, dzieci i mężczyzn” któremu udało się przekroczyć granicę. Powiedział, „Planuję spróbować zobaczyć tych ludzi… Mam nadzieję, że zobaczę wielu ludzi”.
Niektórzy uchodźcy, z którymi rozmawiano w piątek na dworcu kolejowym w Przemyślu, powiedzieli, że mają nadzieję, że w końcu wrócą na Ukrainę. Nie byli też optymistycznie nastawieni do wizyty Bidena.
„Zdecydowanie nie mam żadnych oczekiwań” Ira Satula, lat 32, z Kremenczug, opłakiwał Bidena. Satula była wdzięczna za wszelkie wsparcie i ciepłe przyjęcie dla Polski.
„Ale dom jest domem i mam nadzieję, że wkrótce tam będziemy” Powiedział Satula. powiedziała Olga Antonovna, 68 lat, z Czernihowa „To naprawdę 50-50” Że Biden wystarczy.
„Myślę, że potrzebowaliśmy pomocy dawno temu, dawno temu” Powiedziała. Sullivan powiedział, że Biden wygłosi przemówienie w sobotę „Niebezpieczeństwa tej chwili, pilność stojącego przed nami wyzwania i znaczenie konfliktu na Ukrainie dla świata”.
___ Raporty Ashraf Phila z Waszyngtonu. Dziennikarz wideo Associated Press, Serjan Nedeljekovic, przyczynił się do powstania tego raportu w Przemyślu, Polska, Vanessa Gera w Warszawie, Polska oraz Amer Madani i Megan Sagar.

READ  Polska twierdzi, że Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem Kluczowa Drużba

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej