Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

5 wskazówek dotyczących ochrony systemów IT w Twojej firmie

Posiadanie oprogramowania antywirusowego nie jest już jedynym sposobem ochrony firmy przed cyberatakami. Jak informuje portal alterWEB płatności internetowe stały się nowym zagrożeniem, które dotyka coraz więcej osób. Wzrost liczby zagrożeń i ewolucja złośliwego oprogramowania zmusza organizacje do przyjęcia coraz bardziej kompleksowych polityk bezpieczeństwa, które obejmują wszystkie urządzenia podłączone do sieci.

Ani małe, ani duże firmy nie są wolne od ataków cyberprzestępców. Od gigantów takich jak Facebook czy Yahoo, po lokalne marki na całym świecie, padły one ofiarą ataków, co doprowadziło do utraty nie tylko dużych sum pieniędzy, ale również jednego z najważniejszych zasobów firmy — informacji.

Z tego powodu rozwiązania chroniące przed potencjalnym atakiem wykraczają obecnie daleko poza posiadanie tylko oprogramowania antywirusowego. Aby dowiedzieć się jakie sposoby są aktualnie wykorzystywane w firmach, czytaj dalej ten artykuł.

Ustanowienie polityki bezpieczeństwa

To powinien być punkt wyjścia, jeżeli chodzi o ochronę firmy. Jest to plan opracowany na podstawie działalności i potrzeb danego przedsięwzięcia. Dąży do ochrony informacji, zagwarantowania poufności i regulowania ich wykorzystania oraz systemu, przez który uzyskuje się do nich dostęp. Ostatecznym celem jest ograniczenie ryzyka utraty lub uszkodzenia danych, lub nieautoryzowanego dostępu. Oprócz informacji, zasady bezpieczeństwa komputerowego obejmują takie elementy jak sprzęt czy oprogramowanie.

Szyfruj komunikację swojej firmy

Szyfrowanie to technika, za pomocą której informacje są zmieniane w taki sposób, że nie są możliwe do odczytania przez osoby, które uzyskały nieuprawniony dostęp do danych. W firmach ochrona całej komunikacji, za której pośrednictwem przesyłane są dane wrażliwe, powinna być priorytetem korporacyjnym.

Szyfrowanie haseł użytkowników, danych osobowych i finansowych, połączeń, list kontaktów, dostępu do stron internetowych i poczty e-mail, oraz połączeń ze zdalnymi terminalami stało się koniecznością. Istnieją systemy, które szyfrują dane przesłane ze strony internetowej i uniemożliwiają zdobycie dostępu przez cyberprzestępców. W obecnych czasach nawet wiadomości wysłane na WhatsApp są szyfrowane.

READ  „Komandosi NATO Nation UK i Polski działali na Ukrainie podczas wojny w Rosji” | Świetna ekspozycja

Chroń wszystkie urządzenia podłączone do sieci

Wiele firm nadal jest w błędzie, wierząc, że są chronione przed możliwymi atakami tylko dzięki zainstalowanemu programowi antywirusowemu na komputerach. Inne urządzenia, które również są podłączone do sieci takie jak drukarki czy inteligentne telewizory stały się nowymi źródłami zagrożeń cybernetycznych. Chociaż nadal nie ma na rynku opcji antywirusowych dla tych konkretnych urządzeń, to ryzyko można zminimalizować.

W przypadku drukarek umieść je za zaporą firmową i bez otwartego połączenia z Internetem, aktualizuj oprogramowanie, szyfruj dysk twardy i kontroluj, kto z nich korzysta, za pomocą haseł. W przypadku telewizorów przeglądaj na nich tylko bezpieczne strony, pobieraj oficjalne aplikacje, a także aktualizuj oprogramowanie.

Uważaj na urządzenia mobilne

Ukierunkowane ataki na smartfony wykorzystywane w organizacjach są już wzorcem codziennej przestępczości powodującej ogromne straty zarówno danych, jak i finansów. Jedna z bardziej rozpoznawalnych marek Kaspersky, wykrywa 13 000 nowych złośliwych programów dziennie. Zwykle są to gry lub aplikacje służące rozrywce, które wydają się nieszkodliwe, ale zbierają informacje i dane użytkowników.

Co gorsza, cyberprzestępcy atakują już telefony komórkowe za pomocą „ransomware”, techniki, za pomocą której atakujący blokują urządzenie i dostęp do dysku, ale w zamian za okup są skłonni przywrócić dostęp. Z tego powodu zaleca się zainstalowanie programu antywirusowego również na urządzeniach mobilnych.

Zakup narzędzi bezpieczeństwa

Zapory sieciowe to kolejny sposób na powstrzymanie cyberprzestępców, ponieważ pomagają zapobiegać zewnętrznym atakom na sieci lokalne. Chociaż komputery są wyposażone w tę opcję domyślnie, to istnieją inne, bezpieczniejsze oprogramowania, które można zainstalować na danym urządzeniu. Ich zadaniem jest filtrowanie ruchu przychodzącego i wychodzącego oraz blokowanie potencjalnych zagrożeń.

Wreszcie co nie mniej ważne, to ochrona sieci Wi-Fi, jednego z preferowanych okien, które pozwalają na uzyskanie dostępu do sieci. Aby uchronić firmę przed potencjalnym atakiem, zacznij od zmiany hasła, które jest ustawione domyślnie i znajduje się na spodzie routera. Dodatkowo użyj poziomu bezpieczeństwa WPA2, zmniejsz zakres dozwolonych adresów IP i uwierzytelniaj każdego, kto łączy się z tą siecią.

READ  SFC Energy AG zdobywa kolejne zamówienie w Polsce – firma zbrojeniowa Linc Polska zamawia ogniwa paliwowe EFOY Pro o wartości ponad 1 miliona euro

Wniosek

Posiadanie odpowiednich środków bezpieczeństwa może uchronić Twoją firmę przed poważnym zagrożeniem, jakim niewątpliwie jest złośliwe oprogramowanie. Podczas korzystania z bankowości internetowej lub odwiedzania stron hazardowych zawsze sprawdzaj, czy używają one szyfrowania SSL lub TLS i czy domena jest prawidłowa. Na przykład renomowaną stroną wykorzystywaną do gry w ulubionych kasynach jest VSO; marka posiada bezpieczną witrynę wykorzystującą najnowocześniejsze szyfrowanie i pomaga graczom znaleźć wszystkie najlepsze bonusy powitalne. Dodatkowo zawiera ponad 1200 recenzji kasyn online, z czego każda z nich szczegółowo charakteryzuje każdego operatora. A jeśli jesteś fanem slotów, strona ma ponad 10,000 darmowych slotów, którymi możesz się cieszyć.

Zainfekowanie sprzętu jest w obecnych czasach niezwykle proste i często wystarczy kliknąć podejrzany link, aby zrodzić poważne konsekwencje, dlatego wyrobienie odpowiednich nawyków, które pomogą temu zapobiegać, jest kluczowe.