Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o D-Day > Departament Obrony USA > Historia

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o D-Day > Departament Obrony USA > Historia

Dzień D. Inwazja Normandii. Operacja Władca. Ma różne nazwy, ale wszyscy słyszeliśmy o tym z lekcji historii, dziadków, wiadomości lub programów, takich jak „Zespół braci”.

6 czerwca 1944 to dzień, w którym ponad 160 000 żołnierzy alianckich wylądowało w okupowanej przez nazistów Francji w ramach największej inwazji powietrznej, lądowej i morskiej, jaką kiedykolwiek podjęto. Zakończyło się ciężkimi stratami — w ciągu pierwszych 24 godzin zginęło lub zostało rannych ponad 9000 żołnierzy alianckich — ale D-Day jest w dużej mierze uważany za udany początek końca totalitarnego reżimu Hitlera.

Odwaga spadochroniarzy i żołnierzy, którzy tego dnia szturmowali Normandię, jest dobrze znana, ale jest wiele rzeczy, których możesz nie wiedzieć o D-Day. Oto kilka z tych złotych monet.

Dlaczego nazywa się to D-Day?

Czy naprawdę wiesz, co oznacza D-Day? Wydaje się, że to najczęściej zadawane pytanie w Muzeum Narodowym II Wojny Światowej, ale odpowiedź nie jest taka prosta. Wielu ekspertów ma mieszane opinie, w tym, że D oznacza po prostu „dzień”, symbol używany w każdej znaczącej operacji wojskowej. Inni mówili, że to tylko aliteracja, jak „H-Hour”, kiedy rozpoczyna się ofensywa wojskowa.

Podczas gdy prawdziwe znaczenie pozostaje do dyskusji, przejdziemy do tego, co powiedział amerykański generał Dwight D. Eisenhower przez swojego asystenta wykonawczego, generała brygady. Generał Robert Schultz: „Należy pamiętać, że każda operacja desantowa ma »datę odlotu«; dlatego używa się skróconego terminu »D-Day«”. Powiedział, że w czasie wojny było kilka innych D-Day – Normandia była większa i lepiej znany.

D-Day jest wstępnie zaplanowany na 1 dzień wcześniej

Było wiele wymagań związanych z pogodą, które były niezbędne do zorganizowania D-Day. Dni muszą być długie, aby maksymalnie wykorzystać energię atmosfery; Potrzebny był prawie pełnia księżyca, aby pomóc kierować statkami i siłami powietrznymi; Przypływy musiały być wystarczająco silne, aby odsłonić przeszkody na brzegu podczas odpływu i desant pełen zaopatrzenia unoszący się na morzu podczas przypływu. Godzina H była również kluczowa, ponieważ opierała się na wysokości tych pływów w tamtym czasie. Ze względu na precyzję bombardowania powinna być też godzina światła dziennego nieco wcześniej.

READ  Wiceprezes Harris wspiera śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w sprawie rosyjskich działań

I tylko dziewięć dni w maju i czerwcu wydawało się spełniać te wymagania, więc przywódcy ostatecznie osiedlili się 5 czerwca; Jednak dzięki prognozie, która wskazywała na krótkie okno dobrej pogody tego dnia, generał Eisenhower zdecydował w ostatniej chwili o przestawieniu D-Day na wczesne godziny 6 czerwca.

Włamaliśmy się tylko na 2 z 5 plaż?

Historie o tym, jak siły amerykańskie szturmowały plaże Normandii, od lat są legendarne, a nazwy Omaha Beach i Utah Beach pojawiają się w umysłach ludzi. Ale inwazja rozciągnęła się na 50 mil lądu, więc nie mogliśmy tego zrobić sami. Równocześnie miały miejsce trzy kolejne inwazje sił alianckich na plaże: Wielka Brytania i niektóre mniejsze siły szturmowały Plaże Złota i Miecza, podczas gdy Kanadyjczycy zdobyli plażę Juneau.

To była prawie porażka

Chociaż ostateczny cel wyzwolenia Francji i wypędzenia Niemców rzeczywiście został zrealizowany, D-Day poszło bardzo źle – zwłaszcza dla Amerykanów, którzy jako pierwsi rozpoczęli inwazję.

Tysiące amerykańskich spadochroniarzy zginęło, lądując za liniami wroga w Utah Beach, po tym, jak zostali zestrzeleni z nieba przez nieprzyjacielski ogień lub obciążeni i utonęli w zalanych bagnach. Wielu również przegapiło miejsca lądowania, podobnie jak marynarka wojenna, która wylądowała ponad milę od zamierzonego celu dzięki silnym prądom.

Atak Omaha okazał się najkrwawszym tego dnia, po części dlatego, że wywiad wojskowy nie docenił tamtejszej twierdzy niemieckiej. Nierówne fale powodowały ogromne problemy dla czołgów amfibii wypuszczanych do morza; Tylko dwa z 29 dotarły do ​​brzegu, podczas gdy Niemcy zabili wielu piechurów, którzy szturmowali łodzie. Generał Omar Bradley, który dowodził siłami Omaha, prawie rozważał porzucenie operacji.

W jakiś sposób jednak oba sektory sił amerykańskich były w stanie skonsolidować swoje pozycje, aby osiągnąć ogólny sukces.

Dekodowanie Enigmy pomogło nam wygrać

Odszyfruj wspaniałą niemiecką maszynę do kodowania Znany jako Enigma, a następnie trzymający ten dekoder w tajemnicy, jest jedną z najbardziej sprytnych strategii, jakie wyłoniły się z II wojny światowej.

READ  Atrakcje w Wilmington NC 3-6 listopada 2022 r.

Krótko mówiąc, ponieważ radio było wówczas standardową komunikacją, zarówno siły alianckie, jak i siły Osi potrzebowały maszyn do przekształcania planów wojskowych w tajne kody. Niemcy mieli Enigmę, którą uważano za niezniszczalną – aż tak się nie stało. Na początku wojny zespół polskich i brytyjskich ekspertów kierowany przez: Alan Turingktóra przedstawiła swoje życie i pracę w nagrodzonym Oscarem filmie „Gra w naśladownictwo” – rozszyfrowała ten kod poprzez to, co stało się podstawą współczesnego komputera.

Zamiast mówić o tym światu, przywódcy wierzyli, że urządzenie byłoby bardziej przydatne, gdyby było trzymane w tajemnicy. Tak więc przez lata odszyfrowane wiadomości utrudniały niemieckie plany, w tym D-Day. Urzędnicy powiedzieli, że przechwycone niemieckie kody przed D-Day dokładnie identyfikowały wszystkie niemieckie jednostki bojowe w regionie Normandii. Podczas samego D-Day pomagał także dowódcom alianckim szybciej uzyskiwać informacje o postępach ich sił za pośrednictwem ich kanałów komunikacyjnych.

Złamanie kodów niemieckich, a później japońskich, okazało się ogromną zaletą dla aliantów. Chociaż proces odszyfrowywania jest kontrowersyjny ze względu na jego tajność, powszechnie przypisuje się mu uratowanie setek tysięcy istnień ludzkich i skrócenie wojny o prawie dwa lata.

A tak przy okazji, armia amerykańska opracowała własną, doskonałą maszynę do ostrza – sigaba – Przed przystąpieniem do wojny. Nikt nie mógł go złamać.

Jeśli nie wiedziałeś wcześniej żadnej z tych rzeczy, wiesz już teraz! Ale tak czy inaczej, pamiętaj o tych, którzy oddali życie tego dnia, aby zapewnić lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

(Od redakcji: ten artykuł został pierwotnie opublikowany 3 czerwca 2016 r.)