Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

5 kawałków ryżu marnuje się, jeśli jest rafinowany na lepszą odmianę

Używając nowoczesnej maszyny do łuskania ryżu, młynarze tną i polerują hybrydowe gatunki gruboziarniste na drobny ryż przed wybieleniem go chemikaliami. W rezultacie większość mikroelementów jest tracona. Zdjęcie: gwiazda

„>

Używając nowoczesnej maszyny do łuskania ryżu, młynarze tną i polerują hybrydowe gatunki gruboziarniste na drobny ryż przed wybieleniem go chemikaliami. W rezultacie większość mikroelementów jest tracona. Zdjęcie: gwiazda

Udowodniono, że rafinacja ryżu do wyższej jakości w celu przyciągnięcia wyższych cen jest bardziej kosztowna dla kraju, ponieważ marnuje się dużą ilość zboża, podczas gdy ceny pozostają wysokie, a import jest niezbędny do zaspokojenia popytu krajowego.

Ostrzeżenie nadeszło wczoraj od ministra żywności Sadhana Chandry Majumdera.

„Co najmniej pięć ton ryżu marnuje się, jeśli rafinuje się 100 ton podstawowego pożywienia i jest to najbardziej pożywna część ziarna, która jest marnowana” – powiedział.

Minister stwierdził to podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowej Olimpiady Żywienia 2022 na Uniwersytecie Rolniczym Sher-e-Bangla (SAU) w Dhace.

Bangladeski Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Rozwoju (BIID) zorganizował dwudniowe wydarzenie we współpracy z Ministerstwem Żywności.

Używając nowoczesnej maszyny do łuskania ryżu, młynarze tną i polerują hybrydowe gatunki gruboziarniste na drobny ryż przed wybieleniem go chemikaliami. W rezultacie większość mikroelementów jest tracona.

Minister powiedział, że niektórzy kupcy zazwyczaj sprzedają polerowany ryż po czterokrotnym pocięciu ziarna. Ale proces ten sprawia, że ​​najbardziej odżywcze części ziarna znikają w powietrzu.

W ciągu roku w Bangladeszu rafinuje się około 4,5 miliona ton grubego ryżu. W rezultacie zmarnowano 20-22 tys. ton ryżu, powiedział minister.

READ  O odejściu Trevora Noah z The Daily Show

„Ale musimy importować ryż, gdy nadejdzie klęska żywiołowa. Cena ryżu rośnie również z powodu polerowania ryżu. Ale handlowcy nie ponoszą strat. To konsumenci końcowi ponoszą dodatkową cenę”.

„Musimy pamiętać, że ryż polerowany nie zawiera składników odżywczych. Jeśli ryż nie zawiera składników odżywczych, ludzie będą cierpieć z powodu niedożywienia. To będzie dla nas bolesne”.

Wezwał członków klubu żywienia młodzieży do zgłoszenia się w celu podniesienia świadomości na ten temat.

Przemawiając jako gość specjalny, prof. Md Shahidur Rashid Bhuiyan, wiceprezes SAU, podkreślił zmieniające się nawyki żywieniowe i różnorodność żywności.

„Musimy skupić się na dywersyfikacji żywności” – powiedział Boyan.

W uroczystości otwarcia, której przewodniczył minister żywności Muhammad Ismail Hussain, wzięli udział przedstawiciele blisko 30 krajów.

Na uroczystości przemawiali również Zoena Aziz, główny koordynator ds. celów zrównoważonego rozwoju w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz M.