Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

4000-letnia gra planszowa odkryta przez polskich archeologów

Na miejscu znaleziono pozostałości gry

Na miejscu znaleziono pozostałości gry
Zdjęcie: Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej

W grudniu 2021 roku zespół archeologów pracujących w Omanie wykonał Jedyny rodzaj odkrycia Że będzie Omów ich pracę na takiej stronieOdkryli grę planszową sprzed prawie 4000 lat, która uważana jest za starożytnego przodka tryktraka.

wiercenie (przez Ars Technica), to było realizowany przez Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Ministerstwo Dziedzictwa i Turystyki Omanu w Dolinie Qumiry oraz Dokonał wszelkiego rodzaju wspaniałych (w każdym razie dla archeologów) odkryć z epoki brązu, takie jak niektóre duże wieże i dowody na to, że osada była częścią handlu miedzią.

jak kopać Przenosić Z zapałem opowiada, najlepszą rzeczą, jaką znaleźli, był tryktrak:

Ale najbardziej nieoczekiwane odkrycia nie są bezpośrednio związane z ekonomią lub egzystencją. – W jednym z pokoi znaleźliśmy… planszę do gry! – Objawy kierownika projektu. Tablica wykonana jest z kamienia i posiada wyraźne pola i otwory na kubki. Gry oparte na podobnych zasadach rozgrywano w epoce brązu w wielu ośrodkach gospodarczych i kulturalnych tamtej epoki. – Takie znaleziska są rzadkie, ale liczne przykłady znane są z Indii, Mezopotamii, a nawet wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Najbardziej znanym przykładem planszy do gry opartej na podobnej zasadzie są Grobowce Ur– wyjaśnia archeolog.

Jak Abstrakcyjny Sugeruje, że chociaż gra znaleziona w Dolinie Comunea jest czymś tajemniczym, przynajmniej tak jest podobny Dla mnie Królewska gra w UrJedna z najpopularniejszych gier planszowych starożytności. A ta gra ma piekielną historię. jak Ars Wyjaśnia Jennifer Sowella, podczas gdy gra została odkryta sto lat temu, nikt tak naprawdę nie wiedział, jak w nią grać, aż do lat 80. XX wieku, kiedy „kurator British Museum, Irving Finkel, przetłumaczył babilońską glinianą tabliczkę na początku lat 80., która okazała się opisem zasad ”.

Rzeczywista gliniana tabliczka, datowana na 177 rpne, wyjaśnia zasady Królewskiej Gry w Ur

Kiedy zasady zostały ustalone i ludzie mogli grać w tę grę, szybko okazało się, że Królewska gra w Ur, znany również jako Gra w dwadzieścia kwadratówEwoluował lub został zastąpiony przez grę, którą znamy dzisiaj Tryktrak.

Niestety wykopaliska nie odsłoniły żadnych butów z brązu ani okien.

READ  Nigdy nie nazwałbym tego Narodowym Planem Odbudowy