Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

35 światowej klasy pianistów zmierzy się w Polsce w II Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Dawnych

Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina II na Instrumentach Historycznych podają, że w październikowym wydarzeniu weźmie udział 35 uczestników z całego świata.

WARSZAWA, Polska — Organizatorzy poinformowali w czwartek, że 35 uczestników z całego świata weźmie udział w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w październiku.

Rozpoczęty w 2018 roku konkurs ma na celu propagowanie historycznie poinformowanego wykonania dzieł XIX-wiecznego polskiego kompozytora i jak największe zbliżenie do oryginalnego brzmienia jego muzyki.

Podobnie jak słynny stuletni Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, konkurs ten ma również na celu promowanie talentów muzycznych i pomoc w rozpoczęciu międzynarodowej kariery.

Zawodnicy w trzyetapowej imprezie wystąpią na historycznych maszynach Erarda, Pleyela, Broadwooda lub na replikach maszyn z epoki. Mają zagrać utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Chopina. Oczekuje się, że sześciu finalistów wykona utwór Chopina z orkiestrą.

Druga edycja Instrumentalnego Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w dniach 5-15 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Polak Tomas Ritter wygrał pierwszy konkurs w 2018 roku.

Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą, z matki Polki i ojca Francuza.

W wieku 19 lat wyjechał do Wiednia, a następnie do Paryża, aby poszerzyć swoją edukację muzyczną. Osiadł w Paryżu, komponując, prowadząc koncerty i ucząc gry na fortepianie.

Tam zmarł 17 października 1849 roku i został pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise. Jego serce znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie, a Narodowy Instytut Fryderyka Chopina strzeże jego spuścizny i organizuje konkursy.

READ  Recenzja Chanel Le Vernis Holiday 2022: Właśnie przybiliśmy odcienie i są niesamowite