Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

20 kotów w Polsce potwierdzonych ptasią grypą – szczepienia precyzyjne

20 kotów w Polsce potwierdzonych ptasią grypą – szczepienia precyzyjne

Główny Urząd Weterynarii potwierdził ostatnio, że przebadano 29 próbek ptasiej grypy A(H5N1), z czego 20 pochodziło od kotów z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Wroczoweckiego, Wroczwzcza, pow. z Zamościa.

Stan na 30.06.2023 r. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach zgłoszone Te infekcje. Wcześniej zespół naukowców z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW przeanalizował jedną z próbek.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) od 23 czerwca 2023 r. źródła medialne podają, że w Polsce zmarło co najmniej 70 kotów domowych, a śledztwo jest w toku.

Obecnie istnieje wiele niejasności dotyczących źródła zakażenia, możliwości przenoszenia z kota na kota i kota na człowieka określonych szczepów wirusa grypy A(H5N1) oraz ciężkości choroby.

ECDC napisało również, że w Polsce nie odnotowano przypadków u ludzi związanych z tym (kocim) zjawiskiem.

CDC w USA opublikowało zaktualizowany raport 30 czerwca 2023 r., który zawiera informacje o sporadycznych przypadkach u ludzi i aktywności u dzikiego ptactwa, drobiu i innych zwierząt.

CDC twierdzi, że ogólne ryzyko dla zdrowia ludzi nie zmieniło się i pozostaje obecnie niskie ze względu na ciągłe rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwych wirusów A(H5N1) u dzikiego ptactwa i drobiu.

Przypadki ptasiej grypy zostały potwierdzone na całym świecie.

Według CDC FluView Dashboard, 54 kraje zgłosiły Światowej Organizacji Zdrowia ogniska ptasiej grypy od 2021 do czerwca 2023.

Od 1 lipca 2023 r. rząd USA nadal finansuje szczepionki przeciwko ptasiej grypie.

READ  Współczesny dom z drewna i betonu w Polsce sprytnie ukrywa garaż pod zboczem - Yango Design