Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

16 kwietnia 2023 Wiadomości Rosja-Ukraina

16:35 czasu wschodniego, 16 kwietnia 2023 r

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​węgierskie i polskie sankcje na ukraińskie zboże są niedopuszczalne

Od George’a Engelsa z CNN w Londynie

Ciężarówka rozładowuje zboże w Skrivce na Ukrainie w 2022 roku.

(Efrem Łukacki)

Komisja Europejska potępiła decyzję Polski i Węgier o zakazie importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy.

„Jednostronne działania są nie do zaakceptowania. W trudnych czasach, takich jak obecne, kluczowe znaczenie ma koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w UE” – powiedziała CNN rzeczniczka Komisji Europejskiej Arianna Podestà w niedzielnym oświadczeniu.

Podesta powiedział, że polityka handlowa jest kwestią „wyłącznej kompetencji”. Zasady Sojuszu Decyzje powinny być podejmowane jako grupa, a nie przez poszczególne państwa członkowskie.

Rzecznik powiedział, że komisja zwraca się do zainteresowanych krajów o więcej informacji w celu oceny środków.

Przedmiotowe przeszkody: W sobotę Polska zakazała importu zbóż i innych produktów spożywczych z Ukrainy „w celu ochrony polskiego rynku rolnego przed destabilizacją” – poinformowała w oświadczeniu Kancelaria Premiera.

Węgierski minister rolnictwa István Nagy ogłosił w niedzielę, że Budapeszt podejmie podobne kroki, tymczasowo zakazując importu zboża, nasion oleistych i innych produktów rolnych z Ukrainy.

„Rząd jest zaangażowany w reprezentowanie interesów węgierskiej społeczności gospodarczej” – powiedział Nagy Rejestracja na Facebooku W niedzielę powiedział, że podejmuje ten ruch „w przypadku braku znaczących działań ze strony UE”.

Co doprowadziło do zakazu: Kiedy Rosja napadła na Ukrainę, zablokowała porty i szlaki morskie wykorzystywane do eksportu ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód. strach Powszechny głódUE zniosła cła na zboże z Ukrainy, aby ułatwić dostawy na rynki światowe.

Ukraińskie zboże napływało do Polski, ale większość pozostawała w kraju, przez co ceny spadały, a polscy rolnicy ponieśli znaczne straty finansowe.

Wywołało to protesty i apele do Komisji Europejskiej – de facto rządu UE – o interwencję. Ale tylko organizacja międzynarodowa I wywołał gniew kiedy ogłosiła projekt decyzji o przedłużeniu bezcłowego i bezkwotowego importu ukraińskiego zboża do czerwca 2024 r.

Przyczynili się do tego raportu Maria Knight i Johnny Hallam z CNN.

READ  Po Brexicie: jak Polska zmienia Anglię