Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących podróży i „sygnalizacji świetlnej”

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących podróży i „sygnalizacji świetlnej”

Od początku trzeciej blokady cztery miesiące temu podróże międzynarodowe do innych celów stały się nielegalne. Zakaz wyjazdów zagranicznych wygaśnie w poniedziałek 17 maja.

Dziesięć dni wcześniej, w piątek 7 maja, Sekretarz Transportu Grant Shaps ma zaprezentować nowy „System sygnalizacji świetlnej”. Ocenia ryzyko, jakie przybywający zza oceanu (w tym powracający urlopowicze) stanowią dla zdrowia publicznego Wielkiej Brytanii.

Kraje, aw niektórych przypadkach poszczególne wyspy, zostaną sklasyfikowane jako czerwone, bursztynowe lub zielone. Kryteriami są: wskaźniki zakażeń koronawirusem, wiarygodność danych, częstość występowania „wariantów budzących obawy”, zdolność do sekwencjonowania genów, uwalnianie szczepionek i pasażerowie, którzy komunikują się za pośrednictwem głównych ośrodków.

Jedynie osoby pochodzące z krajów zielonej listy unikają samoizolacji, chociaż muszą zapłacić co najmniej 100 GBP za testy przed wyjazdem i po przylocie.

Oto dziesięć najczęściej zadawanych pytań w biurze podróży pod adresem Niezależny.

W jakich krajach będziesz?

Obecnie mamy ogromną ilość domysłów i bardzo ograniczoną wiedzę.

Gibraltar, Islandia i Izrael wydają się być pewnymi zielonej listy – podczas gdy Irlandia prawdopodobnie zachowa swój „nadprzyrodzony” status, bez większych kontroli dla podróżnych przybywających do Wielkiej Brytanii dzięki członkostwu w CTA.

Finlandia i Norwegia patrzą coraz bardziej. Albania, w przeciwieństwie do swoich bałkańskich sąsiadów, ma bardzo niskie i potencjalnie bardzo niskie przypadki koronawirusa.

Żaden z tych krajów nie jest wielkim rynkiem docelowym. Dwoma głównymi pretendentami do południowoeuropejskiego słońca są Malta i Portugalia.

Minister transportu dał do zrozumienia, że ​​państwa Zatoki Perskiej, które są głównymi węzłami lotniczymi – w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar – pozostaną na Czerwonej Liście na czas nieokreślony, pomimo postępów w programach szczepień.

Ale Arabia Saudyjska, która ma stosunkowo niewielu podróżnych tranzytowych, może znaleźć się na zielonej liście.

Niektóre z wysp karaibskich wydają się możliwe, w tym Antigua i Barbuda, Barbados i Saint Lucia.

READ  Dwóch aresztowanych po śmierci dziecka znalezionego zasztyletowanego na irlandzkiej plaży w 1984 roku | wiadomości ze świata

Wśród brytyjskich wysp atlantyckich są silni konkurenci: Wyspa Wniebowstąpienia, Falklandy, Święta Helena, Tristan da Cunha, Georgia Południowa i Sandwich Południowy. Z technicznego punktu widzenia dostęp do tych witryn jest możliwy bez konieczności przechodzenia

Oprócz tych osiemnastu kandydatów na liście znajdzie się podobna liczba miejsc, które nie są ze sobą powiązane: albo w najbliższym czasie nie wpuszczają brytyjskich turystów, albo nie da się do nich dotrzeć bez przechodzenia przez bursztynowe lub czerwone stany.

Najbardziej znanymi członkami kategorii „Nie ma gości, proszę” są Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Korea Południowa i Tajwan, a także szereg krajów Południowego Pacyfiku: Wyspy Cooka, Kiribati, Samoa, Wyspy Salomona, Tonga i Vanuatu. .

Dwa tygodnie temu Fidżi wydawało się pewne, ale jego status jest obecnie wątpliwy ze względu na niedawny wzrost liczby przypadków.

Kategoria „niedostępny” obejmuje Bhutan, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Mariany Północne, San Marino (śródlądowe we Włoszech), Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wallis i Futuna.

Czy jest to podejście „tylko w Anglii”, czy podejście całej Wielkiej Brytanii w czterech krajach?

Z technicznego punktu widzenia deklaracja jest specyficzna dla Anglii, ponieważ Szkocja, Walia i Irlandia Północna będą podejmować własne decyzje. Jednak z Walią i Szkocją w środku wyborów oraz w Irlandii Północnej w politycznym zamieszaniu związanym z rezygnacją premiera, prawdopodobnie nie będą w stanie przyjąć tego podejścia. Spodziewam się, że stanie się to na początku przyszłego tygodnia.

Jak często lista będzie się zmieniać?

Co trzy tygodnie, choć w dowolnym momencie można wprowadzić pilne zmiany – potencjalnie stawiając kraj w trudniejszej kategorii.

Pierwsze trzy kluczowe daty to 28 maja, 18 czerwca i 9 lipca.

Nie jest jasne, jak szybko te decyzje zaczną obowiązywać, ale umieszczenie kraju na „zielonej liście obserwacyjnej” grozi przejściem na bursztynowy w kolejnej rekonstrukcji w rządzie.

READ  Konsultant SAGE mówi, że fala Covid w Europie powinna służyć jako ostrzeżenie dla Wielkiej Brytanii

Czy mogę przekroczyć granicę z innych krajów między krajami z zielonej listy a Wielką Brytanią bez kary?

Nie, jedyną możliwą swobodą jest przejechanie Francji bez interakcji z nikim, a następnie przejazd autobusem Eurotunnel z Calais do Folkestone. Ale ponieważ jest mało prawdopodobne, aby gdziekolwiek w zasięgu jazdy znajdował się na zielonej liście, jest to opcja, która jest obecnie dyskusyjna.

Jeśli miejsce docelowe zmieni kolor na pomarańczowy lub czerwony, czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy?

W przypadku kontynuacji podróży – bez względu na to, czy jest to lot, czy wakacje – nie przysługuje Ci automatycznie zwrot pieniędzy. Biuro podróży może wywiązać się ze swojego umownego zobowiązania do zabrania Cię do miejsca docelowego – fakt, że po powrocie czeka Cię kwarantanna, nie jest ich problemem.

W praktyce jednak większość firm odwołuje loty do miejsc z Czerwonej Listy, a wiele z nich również odwołuje loty na Amber List. W takim przypadku masz prawo do pełnego zwrotu pieniędzy.

Jeśli podróż będzie kontynuowana, dobra firma zaoferuje kupon.

Czy mogę otrzymać ubezpieczenie podróżne, jeśli miejsce docelowe znajduje się na czerwonej lub bursztynowej liście?

Nie, to, co nazywam „ubezpieczeniem na zmianę sygnalizacji świetlnej”, nie istnieje – i nie sądzę, aby jakakolwiek firma ubezpieczeniowa oferowała taką polisę. Rząd daje jasno do zrozumienia, że ​​każdy kraj może w każdej chwili przejść do trudniejszej kategorii.

Potencjalny cios finansowy związany z redukcją zielonych wstęg z kosztu drogich wakacji, jeśli zmiana nastąpi przed wyjazdem, na koszt kwarantanny hotelowej i utraconych zarobków. Obliczenie ryzyka jest niemożliwe, ponieważ nie ma przydatnych danych historycznych. Firma ubezpieczeniowa musiałaby wycenić składkę tak wysoko, że żaden rozsądny podróżnik nie mógłby jej dotknąć.

Rzecznik wiodącej firmy oferującej ubezpieczenia turystyczne Staysure powiedział: „Jeśli podróż zostanie odwołana lub przełożona z powodu zmiany koloru świateł drogowych, dostawca usług turystycznych jest często w stanie dokonać tych zmian bezpośrednio z klientem, bez konieczności dokonywania takich zmian. roszczenie.

READ  Wiadomości Covid na żywo: Omicron prawdopodobnie stanie się dominującą alternatywą, twierdzą eksperci z Wielkiej Brytanii i USA | wiadomości ze świata

„Jeśli to nie zadziała, Staysure nie pokryje wydarzenia wyłącznie z powodu zmiany sygnalizacji świetlnej”.

Czy szczepienia ułatwią mi życie po powrocie do Wielkiej Brytanii?

Nie. Może się wydawać zaskakujące, że rząd Wielkiej Brytanii uważa szczepienia w Wielkiej Brytanii za nieistotne z punktu widzenia przyjazdu do Wielkiej Brytanii.

Czy dzieci też powinny zostać poddane kwarantannie?

Tak.

Czy mogę ponownie opuścić Wielką Brytanię przed zakończeniem kwarantanny?

Tak, o ile jedziesz prosto na lotnisko / międzynarodowy dworzec kolejowy / port promowy. W przypadku podróży trwających krócej niż osiem dni nie musisz rezerwować drugiego testu PCR po przylocie. Ale podczas bardzo krótkiej podróży do Wielkiej Brytanii nadal musisz zarezerwować test na drugi dzień, nawet jeśli go nie zdasz.

Czy jest szansa, że ​​marchewki staną się zielone?

Tak. Grant Shaps mówi, że chce kontynuować „podejście wyspiarskie”, które Wielka Brytania przyjęła ostatecznie we wrześniu 2020 r. Nawet obowiązkowa ponowna kwarantanna wszystkich przybywających oznaczała, że ​​osoby odwiedzające niektóre wyspy hiszpańskie, portugalskie i greckie nie musiały podlegać kwarantannie po powrocie do Wielka Brytania.

Można go rozszerzyć na inne części świata, w tym na archipelag Oceanu Indyjskiego i wyspy Pacyfiku, takie jak Wyspy Galapagos i Wyspa Wielkanocna.