Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

10-krotny zoom optyczny – trzy powody, dla których Apple go nie oferował

10-krotny zoom optyczny – trzy powody, dla których Apple go nie oferował

iPhone 15 Pro Max wyróżnia się na tle innych modeli z tegorocznej oferty przede wszystkim peryskopowym obiektywem, który zwiększa zeszłoroczny 3-krotny zoom optyczny do 5-krotnego w tym roku. Ale główny konkurent Samsunga – Galaxy S23 Ultra – oferuje 10-krotny zoom optyczny. Dlaczego najnowszy flagowy iPhone nie robi tego samego?

Apple twierdzi, że są ku temu trzy powody. Spośród nich powiedziałbym, że jeden jest słaby, jeden jest dość przekonujący, a trzeci to fatalny argument…

Apple przedstawił swoją sprawę francuskiej stronie internetowej Nomeramaw wywiadzie z Johnem McCormackiem, wiceprezesem odpowiedzialnym za inżynierię oprogramowania fotograficznego, i Maxime Veronem, starszym dyrektorem ds. marketingu iPhone’a.

Ludzie rzadko korzystają z 10-krotnego zoomu

Najsłabszym z trzech przedstawionych argumentów jest to, że jest to nietypowa ogniskowa.

„Jeśli spojrzysz na historię fotografii, magiczną plażą jest obiektyw 24-70. Widzisz świat szeroko i z bliska. Apple wolałby oferować doskonałe oferty x0,5, x1 i x2 (cyfrowe), niż pozwalać ci zajść daleko bez bliższych ogniskowych.” , gdy jest używany przez większość czasu.

Żeby było jasne, Apple ma co do tego całkowitą rację. 10-krotny zoom w lustrzance cyfrowej byłby obiektywem 120 mm, a nie jest to coś, czym większość fotografów dysponuje, nie mówiąc już o regularnym używaniu. Firma ma również rację, że 24–70 mm jest najpopularniejszym obiektywem zmiennoogniskowym do lustrzanek cyfrowych i przez 95% czasu był podłączony do moich aparatów.

Ale to samo w sobie nie jest powodem, aby nie oferować 10-krotnego zoomu. Z obiektywami aparatu wiąże się dodatkowy czynnik: mała głębia ostrości. Im mniejsza matryca, tym dłuższego obiektywu potrzebujesz, aby idealnie uzyskać optyczny efekt bokeh, jaki chcesz w przypadku portretów — i pod tym względem 10-krotny zoom optyczny w iPhonie nie jest przesadą.

Jasne, syntetyczny bokeh iPhone’a jest znacznie bardziej przekonujący niż kiedyś, ale optyczny wciąż przewyższa cyfrowy.

READ  Dzisiejsze Wordle #787 Wskazówki, wskazówki i odpowiedzi na wtorek 15 sierpnia

10-krotny zoom optyczny jest trudny do ustabilizowania

To jest solidniejszy argument.

Zoom x5 to coś, co możemy określić niewiarygodnie dobrze. Jeśli spojrzysz na 10-krotny zoom, jeśli nie masz najstabilniejszych rąk na świecie lub statywu, korzystanie z niego jest naprawdę trudne. Kiedy myślimy o stworzeniu funkcji, zawsze zadajemy sobie pytanie: „Kto będzie z niej korzystał?”

Nawet korzystając z obiektywu DSLR z zaawansowaną optyczną stabilizacją obrazu, prawdopodobnie będziesz musiał ustawić aparat na statywie — lub przynajmniej na monopodzie — aby uzyskać zdjęcie o ogniskowej 120 mm.

Przysłona przewyższa powiększenie

Ale najlepsze, co Apple ma do zaoferowania i co uważam za zabójczy argument w tym przypadku, to to, że ograniczenie telefonu do 5-krotnego zoomu optycznego pozwala na znacznie większą aperturę.

Zoom otwiera się przy f/2.8, co pozwala uzyskać doskonałe zarządzanie światłem.

Dla porównania, przysłona f/4,9 zastosowana w Samsungu S23 ma przysłonę f/4,9 ogromny różnica. Ponownie, jeśli spojrzysz na świat lustrzanek cyfrowych, to właśnie szeroka przysłona robi różnicę między długim obiektywem kosztującym setki funtów a podobnym obiektywem kosztującym kilka tysięcy.

No cóż, dajcie mi wybór pomiędzy 5-krotnym zoomem optycznym przy f/2.8 a 10-krotnym zoomem optycznym przy f/4.9, a za każdym razem wybiorę to pierwsze.

Wywiad, który monitorowałem MacPlotki

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich, aby zarabiać. więcej.