Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

ந்து Historyczne porozumienie Polski o wyeliminowaniu węgla do 2049 r. | Aktualności | D.W.

Polski rząd i związki zawodowe podpisały w środę porozumienie z branżą górniczą o wstrzymaniu wydobycia węgla do 2049 roku.

Przedstawiciele branży zgodzili się na zamknięcie wszystkich kopalń w wyznaczonym terminie, z dopłatami do wydobycia dla pracowników na śląskim złożu.

Transakcja była pierwszą, w której potężny sektor górniczy zgodził się na ograniczenie swojej obecności.

W oświadczeniu ministerstwa własności państwowej, które negocjowało w imieniu rządu, uznano to posunięcie za „historyczną transakcję”.

Związki chcą „alternatywnych miejsc pracy”

Dotacje dla górników mogą być dużym obciążeniem dla budżetu państwa i naruszać unijne przepisy dotyczące dopłat dla umierających branż.

Zacytowano wypowiedź Dominica Colours, prezesa lokalnego oddziału Stowarzyszenia Solidarność Gazette Viborxa „Trudno być usatysfakcjonowanym rozwiązaniem tak ważnej branży”.

„Zrobiliśmy to, co musieliśmy, to było pomóc pracownikom” – dodał Colours. „Wydaje się, że dzisiaj wszystko się nie kończy. Mamy dużo do zrobienia, aby stworzyć alternatywne miejsca pracy”.

Porozumienie zostało podpisane przez przedstawicieli rządu i związków zawodowych w środę w katowickim centrum wydobycia węgla w południowej Polsce – podała agencja BAP. Posunięcie to wyjaśnia ścieżkę do planu do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Ostateczne podpisanie umowy spodziewane jest w maju.

Polski węgiel traci marżę krajową

Zatrudnienie w sektorze węgla jest w Polsce tradycyjnie ważną politycznie kwestią. Chociaż kraj planuje zmniejszyć ten odsetek do 11% do 2040 r., 70% jego potrzeb energetycznych zależy od węgla. Stamtąd członek UE musi całkowicie zrezygnować z jego używania przed ostatecznym terminem 2050.

Działacze ekologiczni twierdzą, że termin 2049 r. To jeszcze za mało.

Sektor węglowy podupada w większości części świata, ponieważ społeczności coraz częściej odrzucają wpływ spalania paliw kopalnych na środowisko, ponieważ ceny odnawialnych i innych źródeł energii spadają. Polski węgiel staje się coraz bardziej konkurencyjny, ponieważ kraj importuje tani węgiel z Rosji i innych krajów.

READ  Audrey A. McIntyre, Polska, Ohio Nekrolog

lc / dj (AP, AFP)